O mně


Bc. Jan Šrajer


Jmenuji se Jan Šrajer a je mi 35 let. Pocházím z Liberce. Po trochu delší době jsem na FF ZČU v Plzni dokončil bakalářský obor Humanistika. Ve volném čase nejvíce navštěvuji divadlo (nejvíce se zajímám o činohru a muzikál, balet jsem dříve moc nemusel, ale od nástupu Aleny Peškové na místo šéfky baletu v roce 2010 jsem změnil názor). Podle mě kouzlo divadla spočívá v tom, že každé představení je trochu jiné. Film je stále stejný - to ale není možné na prknech, která - snad - znamenají svět. Od března 2018 do srpna 2019 jsem pracoval jako kulisák v libereckém Malém divadle F. X. Šaldy. Od ledna 2020 jsem se do divadla vrátil, tentokrát na pozici preventivní požární hlídka. Nakonec jsem se dočkal a po třech letech jsem se v říjnu 2022 vrátil na pozici kulisáka (chcete-li, tak správně to je stavěč scénických dekorací). Kromě libereckých hledišť jednou za čas navštívím pražská, někdy plzeňská a výjimečně i další, nejvíce brněnská.

Rád si také přečtu zajímavou knihu. Pokud je veršovaná, tak čtu jen drama (např. Cyrano z Bergeracu). Ze sportů nejraději vyjedu na kolo a podnikám pěší výlety; jednou až dvakrát za sezónu chodím na sjezdovky. Rád jezdím na vodu. Další mojí velmi oblíbenou činností je cestování. Je zajímavé poznávat nové země, památky, lidi nebo zvyky. Rád bych delší dobu žil v Austrálii. Kromě Antarktidy mě ale lákají i ostatní světadíly. V Evropě jsem navštívil už dost zemí, ale stále jich dost chybí. V květnu 2012 jsem strávil 5 dní v Istanbulu (včetně asijské části, malou část Asie jsem navštívil poprvé). Tři týdny v květnu 2017 jsem putoval po USA.

Vše co zhlédnu, se co nejrychleji snažím ohodnotit na ČSFD.cz. Vedu si také číslovaný seznam žádaných filmů, které třídím podle žánrů a roku vzniku (k únoru 2021 má přes 230 položek); dále obsahuje i seznam seriálů a výběr herců/hereček a režisérů, někdy s uvedením konkrétních filmů. Velmi mám rád horory, ale musí jít o filmy, ve kterých je něco nadpřirozeného (film o člověku, který je masový vrah, pro mě horor rozhodně není, i když cílem hororu je vyvolat strach, případně napětí). Hranice mezi hororem a thrillerem je celkem tenká a podle mého osobního názoru spíš záleží na osobě režiséra, jak film pojme a za co ho bude vydávat. Více informací o filmech, seriálech a jiných počinech najdete na mém profilu na ČSFD.cz (nick noelcoward73 používám teď už prakticky všude).

V říjnu 2012 jsem se stal redaktorem NCIS fantasy web (nyní NCIS.cz). Tento „projekt“ jde nyní mimo mě (a jak můžete zjistit, už rozhodně není aktuální, takže zájemce o tento seriál odkážu na tyto své webovky, neboť NCIS stále tvoří asi většinu těchto webovek - viz horní lišta NCIS (Námořní vyšetřovací služba). Současně s tímto webem jsem začal budovat svůj web (viz níže). Byl jsem také redaktorem webu o Rizzoli & Isles (seriál byl ale již ukončen a web je nefunkční).

Ve volném čase také vytvářím prozatím stále „jen“ statické webové stránky. Začínal jsem na doméně druhého řádu Blgz.cz (služba byla ale 4. 11. 2016 ukončena) - měl jsem stránky o českém divadle a dále o seriálech McLeodovy dcery (australské drama o farmě Drovers Run, kterou po mnoha letech vedou ženy); Námořní vyšetřovací služba (NCIS); Rizzoli & Isles (již ukončený) a Mentalista (již ukončený) - všechny krimi USA. V roce 2014 jsem si postupně založil stránky na vlastní doméně. Jednalo se o NCIS-cze.cz (dříve NCIS-cz.cz, ale kvůli chybě, která bohužel nejde odstranit, jsem byl nucen web vystavět znova v červenci 2018), Divadlo-cz.cz a původní verzi Unitaria Liberec (stránky Náboženské společnosti českých unitářů Unitaria Liberec). V roce 2015 jsem začal vytvářet osobní web Jansrajer.cz, ale bohužel kvůli další chybě jsem nucen ho od března 2021 budovat znovu. Na podzim roku 2021 jsem všechny své webové projekty sjednotil do osobního webu, kde jsem změnil i grafiku.


Oblíbené citáty a motta:

Štěstí nespočívá v dosažení nějakého cíle. Štěstí znamená neustále za cílem jít.“ (Inguar Kamprad, zakladatel firmy IKEA)

„Kdyby tak šel čas zastavit. Na chvíli vrátit zpět. Myslíte, že to jde?“ (muzikál Pokrevní bratři)

Semper fidelis“ (Vždy věrný, také Semper fi) - motto Námořní pěchoty USA (United states marine corps, USMC, mariňáci)