O seriálu


Námořní kriminální vyšetřovací služba (Naval Criminal Investigative Service), NCIS, skutečně existuje. Pracuje pod hlavičkou vlády. Při některých akcích spolupracuje s FBI (Federal Bureau of Investigation), Federálním úřadem pro vyšetřování. Řeší nejrůznější trestné činy, které se stanou u Námořní pěchoty USA (United States Marine Corps, USMC; časté označení US Marines nebo jen Marines, česky Mariňáci) a u Námořnictva USA (United States Navy). USMC a United States Navy jsou 2 složky Ozbrojených sil USA – United States Armed Forces; ostatní složky jsou Armáda USA - United States Army, Letectvo USA, United States Air Force, USAF a Pobřežní stráž USA, United States Coast Guard, USCG. Vrchním velitelem Ozbrojených sil USA je prezident USA. Nejčastěji se jedná o vraždy, někdy o počítačovou kriminalitu, podvody a špionáž, zřídka o únosy, znásilnění nebo peněžní trestné činy.

Její základní úkoly jsou tři:

1) boj proti terorismu

2) ochrana tajných informací

3) prevence kriminality v námořnictvu


Pilotní díl seriálu vznikl sestříháním dvou dílů seriálu JAG – Ledová královna a Když tají ledy. Z týmu je zde Gibbs, Tony, Abby a Ducky.

Seriál sleduje práci týmu zvláštních agentů NCIS Major Case Response Team (MCRT) se sídlem ve Washington Navy Yard ve Washingtonu D. C.

Tvůrci a herci jej popisují jako seriál s komediálními prvky, sehranými hereckými výkony a dobrým dějem.

Délka 1 dílu je přibližně 45 minut.

Premiéra v USA na stanici CBS byla 23. 9. 2003. Premiéra v ČR se konala 21. 2. 2007 na stanici Nova. V ČR se vysílá také na stanici AXN.

Před zahájením vysílání první řady se seriál v upoutávce CBS jmenoval Navy CIS. Po celou první sérii byl uváděn jako Navy NCIS. Protože N v NCIS znamená naval (námořní), tak byl název seriálu po první řadě zkrácen na NCIS.

Seriál produkuje Belisarius productions v asociaci se CBS television studios. Výkonní producenti jsou Charles Floyd Johnson, Mark Horowitz, Mark Harmon, Frank Cardea, George Schenck, Steven Drew Binder, Scott Williams, Shane Brennan a Donald Paul Bellisario (patřil sem také Gary Glasberg, který zemřel 28. 9. 2016 ve věku 50 let).

V roce 2011 byl seriál zvolen mezi nejlepší americké televizní seriály. Svou desátou řadou se stal nejsledovanějším televizním seriálem USA během sezóny 2012 – 2013.

V roce 2009 vznikl spin-off seriál Námořní vyšetřovací služba L. A. (NCIS: Los Angeles), který navazuje na 6. řadu NCIS. V 18. a 19. díle 11. řady New Orleans byl představen tým NCIS New Orleans, který má samostatný spin-off a který mj. produkuje Mark Harmon.


Poznámka

Částečně převzato ze CBS.com.