Zajímavosti


V roce 2011 byla NCIS zvolena jako nejoblíbenější americký seriál.


Sezóna 2015/2016 (13. řada) NCIS patřila jako předešlé k nejsledovatelnější dramatické sérii (první epizody sledovalo průměrně 20,54 milionů diváků).


Poslední 24. díl 9. řady Dokud nás smrt nerozdělí, vysílaný 15. 5. 2012, sledovalo v USA 19,05 milionů diváků. Zároveň se jednalo o nejsledovanější závěrečnou epizodu za všech devět řad.


Seriál byl po 10. řadě v televizní sezóně 2012/2013 v USA vyhodnocen jako nejsledovanější televizní seriál.


Tonyho bohatý otec (Robert Wagner) v seriálu vyškrtl Tonyho (Michael Weatherly) ve věku 12 let ze závěti. Otec herce Weatherlyho udělal to samé, když se Michael rozhodl, že se stane hercem.


Tvůrce NCIS Donald Paul Bellisario pojmenoval Leroye Jethra Gibbse (Mark Harmon) po členech své rodiny. Jeho bratr se jmenuje Leroy a prostřední jméno jeho otce je Jethra.


V rámci přípravy na svou roli Sean Murray (McGee) navštěvoval centrum policejních složek v Georgii, kde absolvoval kurzy řízení a střelby ze zbraně.


Sasha Alexander (Caitlin „Kate“ Toddová) opustila seriál na konci 2. řady v díle Soumrak kvůli svému těhotenství.


Tonyho otce Anthonyho DiNozzu Sr. hraje Robert Wagner. Stejně se jmenovala i Michaelova postava ve filmu Životní příběh Natalie Woodové (2004).


Seriál se odehrává v prostředí Washingtonu, D. C. V některých dílech jsou narážky na zdejší místa (Georgetown, Hoboken, Brookland), ve skutečnosti se ale natáčí v Santa Claritě a na dalších místech v Kalifornii.


Gibbsova otce Jacksona hrál Ralph Waite, který ztvárnil také otce agenta Seeleyho Bootha v seriálu Sběratelé kostí (2005).


Sean Murray je nevlastní syn producenta Donalda Paula Bellisaria. Díky němu si zahrál v seriálu JAG (1995) a později v NCIS. A Troian Avery Bellisario je dcera Bellisaria a zahrála si Sarah McGeeovou, sestru Tima.


Natočení jedné epizody trvá přibližně osm dní.


Před zahájením vysílání první řady se seriál v upoutávce CBS jmenoval Navy CIS. Po celou první sérii byl uváděn jako Navy NCIS. Protože N v NCIS znamená naval (námořní), tak byl název seriálu po první řadě zkrácen na NCIS.


Mark Harmon většinou při natáčení pracuje se svým vlastním ručním nářadím, které používá doma ve své dílně.


Zvláštní agentka Paula Cassidyová (Jessica Steenová) zemřela při výbuchu. Stejnou smrt producenti zvolili pro jinou postavu Jessicy v kanadském seriálu Flashpoint (2008).


Epizoda Konec hry (7. díl 7. řady) přímo navazuje na epizodu Vražedný výstřel seriálu Námořní vyšetřovací služba L. A..


V 7. díle 7. řady Konec hry se během seznamování se s životopisem severokorejské agentky Lee Wuan Kai (Kelly Hu) v záběru objeví jeden z jejích falešných pasů, na kterém je občankou ČR.


Ve 20. dílu 7. řady Bokovka poslouchal poručík na svém mp3 přehrávači těsně předtím, než byl zabit, píseň E.N.D. Black Eyed Peas (shodou okolností end znamená konec).


Mark Harmon (Leroy Jethro Gibbs), Rocky Carroll (Leon Vance) a Lauren Holly (Jenny Shepardová) si spolu zahráli v seriálu Nemocnice Chicago Hope (od 1994).


Název McGeeho knihy Deep six je název skutečné knihy, jejímž autorem je Clive Cussler. McGee knihu napsal pod pseudonymem Thom E Gemcity. Thom E Gemcity je anagram ze jména Timothy McGee. V jednom z dílů vrah podle jeho nové knihy zabil několik lidí a chtěl zabít i Abby.


Během flashbacků hraje mladého Gibbse syn Marka Harmona Sean.


Jamie Lee Curtis (doktorka Samantha Ryanová) a Mark Harmon si spolu zahráli už dříve v romantické komedii Mezi námi děvčaty (2003). I ve filmu měla herečka povolání psycholožky.


Na stěně nejhledanějších zločinců NCIS visí do konce 4. série portrét tvůrce NCIS Donalda Paula Bellisaria.


Seriály Magnum (1980) a Airwolf (1984) má v oblibě Tony. Oba seriály vytvořil Donald Paul Bellisario.


Donald Paul Bellisario si nebyl jistý, zda je Mark Harmon vhodný pro úlohu Gibbse. Přesvědčila ho Markova role agenta Simona Donovana v seriálu West Wing (Západní křídlo, od 1999).


Firma Dell sponzoruje všechny počítače a laptopy.


Abby má v energetickém nápoji Caf-Pow nalitý neoslazený brusinkový džus, který je velmi kyselý.


Gibbsův otec Jackson (Ralph Waite) byl bojovým pilotem ve 2. světové válce (stejně jako otec Marka Harmona).


Gibbs má krevní skupinu 0 negativní.


Do role agenta Gibbse byli zvažováni Scott Bakula a Harrison Ford. Roli odmítl Don Johnson. Scott Bakula později získal roli agenta Dwaynea Cassia Pridea ve spin-offu NCIS: New Orleans (od r. 2014).


Poslední záběr úvodních titulků (jedoucí auto) pochází z dílu Ledová královna (2003) seriálu JAG (1995 - 2005).


Cote de Pablo pro 1. díl 6. řady Poslední muž nazpívala píseň Templation. Celá píseň s částmi zpívanými ve francouzštině se o rok později objevila na albu NCIS: The Official TV Soundtrack.


Mark Harmon byl v roce 2017 nejlépe placeným hercem v dramatu, za 1 epizodu pobíral 525 tisíc amerických dolarů.


Podle průzkumu časopisu Forbes ze září 2017 si Mark Harmon vydělal za rok 2016 19 milionů dolarů, což ho řadí na celkové 7. místo a 5. mezi nejvíce placené mužské herce.


První díl 16. řady je věnován maskérovi Joe Haileymu, který se podílel na výrobě seriálu od jeho vzniku. Joe Hailey zemřel několik dní po odvysílání poslední epizody předchozí řady.


Po představení agenta Gibbse pracovník letištní kontroly vzpomene seriál Akta X (1993). Herec Alan Dale, který hrál v 1. a 2. řadě ředitele NCIS Toma Morowa, se představil jako Toothpick Man (vtíravý muž) v 9. řadě seriálu Akta X.


Epizoda Skokanka (3. díl 14. řady) je věnována Garymu Glasbergovi, který spolupracoval jako výkonný producent a scénárista při výrobě NCIS od jeho 7. série (od r. 2009). Gary Glasberg zemřel necelý týden před vysíláním této epizody.


Když Konsorcium v epizodě 16 let (7. díl 13. řady) navštíví agenta Gibbse v jeho domě, Gibbs se právě dívá na scénu z filmu The Mummy's Tomb (1942), v níž hraje Elyse Knox - skutečná matka Marka Harmona.


V epizodě Dětská hra (9. díl 7. řady) si zahrál cameo roli Ray Mabus, který byl od května 2009 ministrem námořnictva. V epizodě hraje agenta NCIS.


V epizodě Past (9. díl 3. řady) si zahrál cameo roli agenta NCIS Davida Branta skutečný ředitel NCIS - David L. Brant, který byl agentem NCIS od roku 1977 a funkci ředitele NCIS zastával od roku 1997 do roku 2005. V epizodě prochází kolem agenta Gibbse, který ho osloví: „Slyšel jsem, že odcházíš.“ David L. Brant odešel z postu ředitele NCIS do důchodu měsíc po svém účinkování v seriálu.


V epizodě Krize identity (4. díl 5. řady) je krátká scéna z kanceláře NCIS, ve které agent Betris pozdraví agenta Gibbse a zeptá se ho, jestli nechce kávu. Toto cameo si zahrál skutečný ředitel NCIS - Thomas A. Betris, který byl agentem NCIS od roku 1982 a funkci ředitele NCIS zastával od roku 2006 do roku 2009. Po Davidu Brantovi jde již o druhého skutečného ředitele NCIS, který si v seriálu zahrál cameo.


V epizodě Radši se měj na pozoru (10. díl 10. řady) barman při vyšetřování poznamená, že hledané postavy seděli u něj v baru vedle sebe na stoličkách jako Clif (John Ratzenberger) a Norm (George Wendt), čímž odkazuje na postavy ze seriálu Na zdraví (od r. 1982).


V závěru epizody Déjà Vu (13. díl 13. řady) se sleduje film Holiday Inn (1942).


Agentka Toddová se v epizodě Skládanka (13. díl 2. řady) zeptá: „Gibbsi, jak Ducky vypadal, když byl mladší?“ Agent Gibbs odvětí: „Ilja Kurjakin.“ Ilja Kurjakin byla postava, kterou David McCallum (Ducky) hrál v seriálu The Man from U.N.C.L.E.(od r. 1964).


Technickým poradcem při natáčení epizody Dekomprese (14. díl 13. řady) byl potápěč Thomas Arkle, který byl v době natáčení zasnoubený s herečkou Pauley Perrette.


Epizoda Přátele si drž blízko, 2. část (15. díl 15. řady) je věnována zesnulému Davidu Mayreisovi, který spolupracoval při výrobě seriálu v oddělení kostýmů.


V titulcích na konci epizody Vzdor (15. díl 8. řady) se objevuje jméno Julio Villamariona Garcia, kterému je epizoda věnována. Julio Garcia pracoval při natáčení seriálu jako ochranka na scéně. Tragicky zahynul 9. 2. 2011 poté, co ho při natáčení zasáhlo vozidlo štábu, jehož řidič nad ním ztratil kontrolu následkem náhlého zhoršení zdravotního stavu.


Agent DiNozzo ve 20. dílu 12. řady Za dobrý skutek vstupuje do kuchyně s hořícím sporákem a svému otci (Robert Wagner) říká: „Je to tu jako ve filmu Skleněné peklo.“ Herec Robert Wagner skutečně hrál ve filmu Skleněné peklo (1974).


Abby a Gibbs se ve 21. dílu 9. řady Oheň v laboratoři Abby dívají na seriál Bořiči mýtů (od r. 2003).


Agent DiNozzo v epizodě Ztráta paměti, 1. část (23. díl 3. řady) řekne: „To spíše sbalím Jessicu Albu, než tito týpci proniknou na loď.“ Michael Weatherly ve skutečnosti spolupracoval s Jessicou Alba na seriálu Černý anděl (od r. 2000) a pár byl dokonce nějaký čas zasnoubený.


Hned na začátku epizody Dokud nás smrt nerozdělí (24. díl 9. řady) je v kufru auta ředitele vidět taška s motivem kostela Matky Boží před Týnem (Praha).


Epizoda Cti otce svého (24. díl 11. řady) je věnována Ralphu Waitemu (Jackson Gibbs), který zemřel v průběhu vysílání 11. série seriálu.


Převzato z ČSFD.cz, ČSFD.cz – 2. část, ČSFD.cz – 3. část, Serialzone.cz, CBS.com, Serialzone.czTvguide.comHollywoodreporter.com a z Deadline.com.