O mně

 

 

Jmenuji se Jan Šrajer a je mi 31 let. Pocházím z Liberce, kde také celý život bydlím. Po trochu delší době jsem na FF ZČU v Plzni dokončil bakalářský obor Humanistika. Ve volném čase navštěvuji divadlo (nejvíce se zajímám o činohru a muzikál, balet jsem dříve moc nemusel, ale od nástupu Aleny Peškové na místo šéfky libereckého baletu v roce 2010 jsem změnil názor). Podle mě kouzlo divadla spočívá v tom, že každé představení je trochu jiné. Film je stále stejný – to ale není možné na prknech, která - snad - znamenají svět. Kromě libereckých a plzeňských hledišť jednou za čas navštívím pražská a výjimečně i další, nejvíce brněnská. Od začátku května 2014 jsem členem Klubu mecenášů libereckého baletu (KMLB). Píšu a fotím baletní akce, kterých se účastní liberecký balet (například koncem června 2014 proběhl na Střeleckém ostrově v Praze 1. ročník Veletrhu tanečníků a performerů nebo v listopadu 2014 liberecký balet vystoupil na galapředstavení baletních souborů ČR v rámci 3. ročníku tanečního veletrhu Dance life expo). Od března 2018 do srpna 2019 jsem pracoval jako kulisák v libereckém Malém divadle F. X. Šaldy. Od ledna 2020 jsem se do divadla vrátil, tentokrát na pozici preventivní požární hlídka.

Rád si také přečtu zajímavou knihu. Pokud je veršovaná, tak čtu jen drama (např. Cyrano z Bergeracu). Ze sportů hraji nejraději volejbal. Samozřejmostí je kolo, trochu lyže (oboje, ale sjezduji opatrně, protože za sezónu vyrazím max. 3x). Rád jezdím na vodu. Další mojí velmi oblíbenou činností je cestování. Je zajímavé poznávat nové země, památky, lidi nebo zvyky. Rád bych delší dobu žil v Austrálii. Kromě Antarktidy mě ale lákají i ostatní světadíly. V Evropě jsem navštívil už celkem hodně zemí, ale stále jich dost chybí. V květnu 2012 jsem strávil 5 dní v Istanbulu (včetně asijské části; malou část Asie jsem navštívil poprvé). V květnu 2017 jsem 3 týdny putoval po USA.

V říjnu 2012 jsem se stal redaktorem  NCIS fantasy web (nyní NCIS.cz). Tento „projekt“ jde nyní mimo mě. Současně s tímto webem jsem začal budovat svůj web (viz níže).

Od března 2016 dělám také dobrovolníka v libereckém kině Varšava, které je nejstarším kinem Liberce (začátkem října proběhly oslavy 110 let kina).

Ve volném čase také vytvářím prozatím stále „jen“ statické webové stránky. Začínal jsem na doméně druhého řádu Blgz.cz (služba byla ale 4. 11. 2016 ukončena) - měl jsem stránky o českém divadle a o seriálech McLeodovy dcery (australský); Námořní vyšetřovací služba  (NCIS); Rizzoli & Isles a Mentalista (všechny USA). V roce 2014 jsem si postupně založil stránky na vlastní doméně. Jedná se o Divadlo-cz.czNCIS-cze.cz (dříve NCIS-cz.cz, ale kvůli chybě, která bohužel nejde odstranit, jsem byl nucen web vystavět znova v červenci 2018) a Unitaria Liberec (stránky Náboženské společnosti českých unitářů Unitaria Liberec).

 

Moje nejčastější přezdívka na internetu je noelcoward73. (Noël Coward, 1899 - 1973, byl anglický dramatik, skladatel, režisér, herec a zpěvák. Jeho komediální hra Rozmarný duch se před lety úspěšně uváděla v Malém divadle v Liberci; RD na numerické klávesnici tvoří 73.) Dříve jsem používal apač (či apache), někde, třeba na Karaoketexty.cz, ji využívám dosud.

Kromě Facebooku jsem začal používat i Instagram (hlavně kvůli oblíbeným interpretům a hercům) a Pinterest. O dalších sociálních sítích v dohledné době neuvažuji. (Žiju už tak hodně virtuálně.)


Oblíbené citáty a motta:

Štěstí nespočívá v dosažení nějakého cíle. Štěstí znamená neustále za cílem jít.“ (Inguar Kamprad, zakladatel firmy IKEA)

Kdyby tak šel čas zastavit. Na chvíli vrátit zpět. Myslíte, že to jde?“ (muzikál Pokrevní bratři)

Semper fidelis“ (Vždy věrný, také Semper fi) - motto Námořní pěchoty USA (United states marine corps, USMC,  mariňáci)