Hudba

 

Důležitou roli v mém životě hraje hudba. Hudba je pro mě propojením běžného každodenního všedního světa se světem snů, fantazie, všeho, co alespoň v náznacích opouští obyčejný pozemský svět. Před mnoha lety jsem se začal učit na kytaru. Po celkem krátké době mě ale trochu omrzela a dlouho jsem žil jen s poslechem hudby. Koncem listopadu 2011 jsem si koupil pětioktávové klávesy Yamaha PSR E423. Stejně jako na kytaru, tak i na klávesy se učím sám. Snažím se alespoň 1-2 krát týdně k nim usednout a zopakovat si pár jednoduchých skladeb (hraju ovšem podle nálady: někdy ke klávesám dlouho neusednu, dobře vím, že bych se hudbou živit nemohl). Experimentováním také zkouším poměrně velké množství funkcí, které mi klávesy nabízejí (návod mám totiž pouze anglický, příp. také z jazyků, které neovládám; postupně bych si ho rád přeložil).

Co se týče poslechu, tak u mě převažuje pop, ale nechybí ani rock a jeho odnože (například Pavol HaberaJohn Lennon, Aleš Brichta nebo Bruce Springsteen a ze skupin BeatlesQueen nebo liberecká Těla), folk (především Jaromír Nohavica). Moji nejoblíbenější zpěvačkou je Ewa Farna; poslouchám ji prakticky od jejího začátku v roce 2006. Mezi další se řadí Gabriela GunčíkováMarkéta Konvičková nebo Elis. Oblíbil jsem si také nápadité texty Pavla Callty. Absolvoval jsem 2 koncerty Radůzy. Nejoblíbenějším zpěvákem je Nohavica. Ze zahraničních interpretů jsem zaměřen především na zpěvačky USA: Demi Lovato, Selena Gomez, Katy Perry,Taylor Swift nebo Miley Cyrus, dále nejvíce Ariana Grande a Lea Michelle (díky účinkování v hudebním seriálu Glee) a dále Jennifer Lopez nebo P!nk. Mimo USA je to hlavně Jessie J a Carly Rae Jepsen, dále Avril Lavigne, Ellie Goulding, Vonda Shepard (díky působení v jednom z mých nejoblíbenějších seriálů Ally McBealová), Rebecca Lavelle (díky hudbě k mému nejoblíbenějšímu seriálu mimo krimi McLeodovy dcery), Shiri Maimon (izraelská), z polských Sylwia Grzeszczak a Ewelina Lisowska. Skupiny příliš nevyhledávám, ale poslouchám například českou Lili Marlene, kanadskou punk rockovou Simple Plan (slyšel jsem je naživo v Praze v březnu 2016), australské duo The Veronicas. Rád také poslouchám písně z muzikálů - z provedení libereckého Šaldova divadla Malováno na skle a Donaha!, dále Jesus Christ Superstar (anglická i česká verze), Sweeney Todd (toho jsem viděl v nastudování plzeňského divadla a byl jsem hned na premiéře v lednu 2018) nebo Urinetown: The Musical (uváděn i v libereckém divadle).

Díky mé oblíbené muzikálové zpěvačce Kamile Nývltové jsem objevil projekt Česko zpívá, jehož je patronkou, a na zkoušku jsem si na YouTube poslechl pár písní mladých talentovaných písničkářů - Michal Horák (předskokan Tomáše Kluse; podle svých slov jde v jeho stopách; hudbu i texty si píše sám), Eva Matějovská (finalistka rozhlasové kategorie Česko zpívá 2012), Petra Göbelová (finalistka Czechtalent 2012) vydala album Normální žena (2014), několikrát jsem byl na jejím koncertě (naposledy v dubnu 2018 v Jablonci n. Nisou, kde vystoupila s Pokáčem). Na festivalu Mezi ploty jsem poprvé slyšel Voxela (vl. jm. Václav Lebeda). V červenci 2018 jsem navštívil 17. ročník Colours of Ostrava (zejména kvůli Jessie J). Tradičně navštěvuji liberecký festival Benátská!.