Filmy

 

Vše co zhlédnu v televizi nebo v kině, se co nejrychleji snažím ohodnotit na ČSFD.cz. Na filmy, seriály a další počiny se vždy dívám jen jako divák, ne kritik (i když komentáře se občas snažím psát trochu okem kritika). Nejoblíbenějším seriálem mimo kriminální žánr jsou pro mě McLeodovy dcery, kde jsou zachyceny krásy australské přírody (pěkné i ve filmu Austrálie). Velmi jsem si oblíbil seriál Námořní vyšetřovací služba (pro mě nejlepší krimiseriál). Druhým nejlepším seriálem kriminálního žánru je Rizzoli & Isles a trojici uzavírá Mentalista. Dále pravidelně sleduji (nebo jsem sledoval) seriály Nové trable staré Christine, MacGyver, Glee, Bod Gnebo The L word.  Další seriály, které občas sleduji, jsou Kobra 11 nebo Simpsonovi. Od sezóny 2015/2016 sleduji například Scream QueensScream (na motivy kultovních filmů Vřískot), zkusil jsem i fantasy (které příliš nevyhledávám) ShadowshuntersThe Shannara Chronicles. Stranou nezůstávají ani filmy. Mými oblíbenými jsou třeba Mamma Mia!Někdo to rád horké nebo Loupež po italsku. Jedna z nejlepších romantických komedií je pro mě Rande v Římě. Velmi mám rád horory, ale musí jít o filmy, ve kterých je něco nadpřirozeného (film o člověku, který je masový vrah, pro mě horor rozhodně není, i když cílem hororu je vyvolat strach, případně napětí). Hranice mezi hororem a thrillerem je celkem tenká a podle mého osobního názoru spíš záleží na osobě režiséra, jak film pojme a za co ho bude vydávat. Mezi mé oblíbené horory patří Dům v růžích (minisérie o 3 dílech), Ospalá díraSilent HillKruhBladeDětská hra (vraždící panenka Chucky) nebo takřka celá série kultovního filmu Halloween (zejména díky poslednímu filmu ze října 2018).

Občas ohodnotím i hudební videoklipy (většinou zpěvaček, které poslouchám). Myslím si, že tyto krátkometrážní počiny do databáze patří, ale je to trochu na hraně. Jistým způsobem je to umělecký počin jako každý jiný (hodnotím vždy výtvarnou stránku a nápaditost + samotnou hudbu). Někteří tvůrci si na klipu dávají hodně záležet.

Vedu si také seznam filmů, které mám setříděné podle roku vzniku a žánrů (seznam je číslovaný). Kromě toho zde mám i nečíslovaný seznam seriálů (řazených na aktuální a již ukončené). Mám zde také žádané herečky a herce a režiséry. Každý týden se snažím zhlédnout alespoň jeden a odebírat tak z dlouhého seznamu.


Komentáře z ČSFD.cz

Rozhodl jsem se, že sem budu dávat výběr z mých komentářů z ČSFD.cz.


Suspiria, 4. 8. 2020, 2*

Suspiria
Suspiria

Původní Suspiria byl velmi povedený film, který měl výbornou atmosféru, dobré gore a vraždy. Bylo to mé první seznámení s žánrem giallo. Ovšem 2. díl, Inferno, byl již pro mě průměrný a závěrečný díl trilogie mě příliš nezaujal. Tento remake se příliš nepovedl. Je neúměrně dlouhý, nenabízí příliš zajímavou atmosféru ani gore (kromě závěru). Vyzdvihnout si zaslouží taneční výkony, „lámací“ scéna; slušné byly rovněž herecké výkony. Zajímavější mohla být také hudba. Byl jsem zvědav na nové zpracování, ale jsem velmi zklamán.


Ve vysoké trávě, 5. 4. 2020, 4*

Ve vysoké trávě
Ve vysoké trávě

Jedná se o můj již třináctý film podle předlohy mistra hororu Stephena Kinga (a když nepočítám seriál Zámek a klíč, tak první setkání s jeho synem Joem Hillem). Trailer jsem viděl již loni a celkem mě zaujal. Nic dalšího jsem si o filmu předem nezjišťoval. A dneska jsem ho zhlédl, když jsem ho náhodou objevil na Netflixu, protože mám zkušební měsíční členství. Dlouhou dobu, zhruba hodinu, jsem byl spíše zklamán a film jsem považoval za dost průměrný, někdy až podprůměrný. Bloudění v trávě mi přišlo zdlouhavé a opakující se. Pak ovšem přišla závěrečná velmi atmosférická třetina. To už jsem pozorně sledoval a byl velmi zvědav, jak se to celé vyvine a jak to skončí. A správně jsem odhadl, že se o tajemném velkém balvanu nic nedozvíme. Ale velmi mě zaujala časová smyčka, nepamatuji se, že bych takovou podobnou někdy někde viděl. Přišla mi velmi zajímavě napsaná a zpracovaná, přinášela stále nové zvraty. Když pominu trochu pomalejší větší část, tak se jedná o další skvělý Kingův počin. A přitom jde o dost jednoduchý nápad. Až vyjde předloha česky, tak si ji rozhodně přečtu. (V dohledné době se pokusím přečíst alespoň ty Kingovy knihy, které jsem už viděl zpracované, jsem v tomto ohledu velmi pozadu.)


BloodRayne, 19. 3. 2020, 4*

BloodRayne
BloodRayne

Na tento film jsem narazil náhodou, když jsem se díval na krátké video top 5 nejhorších filmů podle videoher (4 z nich natočil Uwe Boll). Někdy se stane, že filmu, který má vysoké hodnocení, dám naopak nízké hodnocení (například Rosemary má děťátko). A samozřejmě je to i opačně. Tohle je zrovna daný příklad. Stává se mi, že náhodou narazím na film v černých číslech, ale někdy je to právě důvod, proč se na film podívám, abych zjistil, proč je tak špatně hodnocen. Myslím si, že někteří uživatelé automaticky hodnotí nějaký film špatně jenom proto, že ho natočil (nebo v něm hrál) někdo, koho prostě nemusejí (nechci nikomu sahat do svědomí, je to každého věc). Hru neznám. Velmi mám rád horory a mým oblíbeným subžánrem je také upírská tématika. Hned ze začátku mě zaujala hudba a působivá kamera. Příběh je sice trochu jednoduchý, ale vůbec mi to nevadilo. Líbil se mi dostatek akčních scén, které byly poměrně slušně natočeny (nechybí dostatek krve). Dobré byly také herecké výkony. Kromě pro mě neznámé hlavní herečky mě zaujaly postavy Michelle Rodriguez a Bena Kingsleyho. A líbilo se mi i režijní zpracování. Jsem zvědav na další díly.


Gremlins 2, 14. 3. 2020, 5*

Gremlins 2
Gremlins 2

V poměrně krátké době po sobě jsem konečně zhlédl oba díly. Spojení hororu a komedie mám celkem oblíbené. Tento druhý díl mi přišel ještě lepší než jednička, výborně jsem se bavil (povedená byla například píseň New York, New York a také se mi líbilo experimentování s laboratorními vzorky). Vtipný je i animovaný úvod studia Warner Bros. Škoda, že dvojka není lépe hodnocená. A nakonec i díky tomuto dílu jsem se rozhodl předchozímu filmu zvednout hodnocení na nejvyšší.


Anna, 25. 8. 2019, 4*

Anna
Anna

Anna je pro mě již 6. režijní setkání s Luc Bessonem (ovšem jako scenáristu jsem ho „viděl“ v trojnásobku filmů + mém oblíbeném seriálu Nikita). Podle traileru jsem očekával, že to bude dost podobné jako Lucy, byť bez scifi vložky. Ale bohužel tomu tak není. Pro mě osobně je největší výtkou málo akčních scén (například pouhá jediná automobilová honička). Nutno ovšem podotknout, že jsou výborně natočené (top je samozřejmě ta v restauraci, kde jsem ocenil, že byla natočena na jeden dlouhý záběr a použití rozbitých talířů jako výborné zbraně). Drobnější výtkou je časté skákání v čase. A nakonec jsem také očekával, že to bude více o střetu mezi KGB a CIA. Plusem jsou bezchybné herecké výkony (zejména titulní postava v podání Sashy Luss; z vedlejších rolí mě nejvíce zaujala Helen Mirren). Celkově tedy slabší 4*.


Doll Cemetery, 29. 8. 2019, 1*

Doll Cemetery
Doll Cemetery

Podle synopse jsem očekával, že to snad bude docela dobrý film, ale bohužel je to takřka vyplýtvaný filmový materiál. Přišlo mi, že je to dost amatérsky natočené. Příběh tam prakticky žádný není a herci nemohli v ničem vyniknout díky velmi slabému scénáři. Potěšilo mě, že se tvůrci v poslední třetině velmi inspirovali postavou Michaela Myerse z kultovní série Halloween (vysoký muž v masce, který za svou budoucí obětí vůbec nepospíchá, vyměněný vražedný nástroj). Hlavně díky tomuto nemusím sáhnout po nejnižším hodnocení :-).


Noční můry z temnot, 10. 8. 2019, 4*

>Noční můry z temnot
Noční můry z temnot

Tento horor jsem měl delší dobu na svém seznamu žádaných filmů. Do kina jsem se na něj vypravil rovnou na premiéru. A rozhodně patří k velmi nadprůměrným hororům letoška. Ale do plného hodnocení mně přeci jen něco chybělo. Například jsem očekával více lekaček (jedna ovšem byla povedená, a to tak, že jsem málem nadskočil :-) ) Taky jsem myslel, že smrtí, či spíše proměn bude více. Ale nesporným plusem je jejich zpracování. U mě vede hned první přeměna Tommyho ve strašáka a v těsném závěsu je pohlcení tlustým monstrem v nemocnici (nevím proč, ale nějak mi připomínal nějakou jinou hororovou postavu, jen nevím jakou). Vynikající je samozřejmě také Chřestič. Výborná je atmosféra, režie, herecké výkony mladistvých herců a hereček. Celkově tedy 4,5*.


Mrtví neumírají, 11. 7. 2019, 5*

Mrtví neumírají
Mrtví neumírají

Na film jsem se rozhodl zajít do kina poté, co jsem zjistil, že se v něm objeví má oblíbená zpěvačka Selena Gomez. Komediální horory mám celkem v oblibě. V tomto případě mě nejvíce zaujalo: „Co to bylo? Divoké zvíře? Smečka divokých zvířat?“. „Ať to bylo cokoliv, rozbilo to i konvice s kafem.“ Škoda, že Selena moc prostoru nedostala (chyběla mi třeba její smrt, spolu s jejími kamarády). Taky jsem čekal, že více prostoru bude mít i Iggy Pop a Tilda Swinton (u ní to ale vynahradilo její umění se samurajským mečem). Ale velmi jsem se pobavil, několikrát jsem se smál nahlas (a nebyl jsem sám). Potěšilo mě také celkem dost gore.


Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, 18. 1. 2018, 5*

Zoufalé ženy dělají zoufalé věci
Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Nemyslel jsem si, že to bude taková zábava! Velmi jsem se pobavil a nasmál! K tomu rozhodně přispěly herecké výkony, z nichž vyniká především Klára Issová. Ale dobré byly i vedlejší postavy, například ďábelský Pavel Kříž nebo 3 Mexičané. Jen se obávám, že zde to bohužel skončí podprůměrně. České filmy po roce asi 2000 pečlivě vybírám, protože většinou mě moc nezaujmou (například všechny filmy na motivy Michala Viewegha). Jsem proto velmi rád, že tento film je onou světlou a navíc velmi výraznou výjimkou. ... Dle očekávání má film pouze 23%.


Rodinná dovolená a jiná neštěstí, 11. 10. 2018, 5*

Rodinná dovolená a jiná neštěstí
Rodinná dovolená a jiná neštěstí

Pro mě naprosto dokonalá komedie, u které jsem se velmi pobavil! Hodně jsem se nasmál u většiny scén - Geoff Rodkey napsal vskutku mistrovský scénář a režisér Sonnenfeld všechno velmi pěkně spojil jako čerstvě sestavený a řádně promazaný orloj. Opravdu příjemná a velmi oddychová komedie, kterou je třeba nebrat vážně a jen si užívat báječnou jízdu!


Bůh masakru, 23. 12. 2012, 5*

Bůh masakru
Bůh masakru (2011)

Byl jsem zvědavý, jak se podaří zfilmovat divadelní hru Francouzky Yasminy Rezy. V libereckém Malém divadle se hra stala jedním z vrcholů sezóny, vždy bylo téměř vyprodáno, k čemuž výborně přispěli herci. Filmové provedení bylo stejně zdařilé, herecké obsazení a výkony vynikající. Při každé vtipné scéně jsem si ihned vybavil divadelní pojetí, které bylo někdy dost podobné. Na příběhu se mi nejvíce líbí postupný vývoj od počáteční téměř nevinnosti po to, jak se člověk může zachovat, nic v sobě nedusit a ostatním to říci velmi otevřeně a přímo a ještě to podat s vtipem často více než sarkastickým.


Rosemary má děťátko, 2. 10. 2012, odpad!

 

Rosemary má děťátko
Rosemary má děťátko (1968)

Hodnotit jakýkoliv film, seriál, dokument nebo jakýkoliv jiný filmový žánr nejnižší možnou známkou je pro mě krajním řešením. Ale někdy to jinak nejde. Pro mě je horor film, ve kterém je něco nadpřirozeného. V tomto případě se o nic takového v žádném případě rozhodně nejedná. Problém je, že se nejedná ani o thriller. Doufal jsem tedy, že aspoň příběh bude zajímavý. Ale děj zde snad ani žádný není. Příběh je absolutně nesmyslný a navíc velmi dlouhý. Také herecké výkony jsou velmi podprůměrné, ale herci vlastně ani neměli moc co hrát, v ničem nemohli vyniknout. Aspoň hudba byla dobrá. Ale ani sebelepší hudba nemůže zlepšit film, který je v dalších ohledech více než děsný.


Halloween, 21. 10. 2018, 5*

Halloween (2018)
Halloween (2018)

(viděno v kině)

Halloween je již navždy pro mě filmem, na který se rád podívám znovu. Celá série má sice trochu kolísající úroveň, ale já osobně ji (tedy až po určitém, poměrně nedávném, čase, kdy jsem si znovu připomněl skoro celou sérii) považuji za skutečný hororový kult. ... Zatím poslední film jsem nutně potřeboval co nejdříve vidět. Jedním z hlavních důvodů byla Jamie Lee Curtis, která se pro mě stala žádanou herečkou - ne přímo původním Halloweenem, ale zejména jejím účinkováním v seriálu Scream Queens. Nyní trochu více k viděnému (bez spoilerů). Režisér David Gordon Green byl pro mě neznámým tvůrcem (jiné jeho filmy či seriály jsem neviděl). Ovšem spolu s kolegy odvedl poctivý kus práce. Od scénáře (kde jsem uvítal, že se na něm podíleli 3 lidé, a byl tak pro mě velmi zajímavý, i když některé věci bych pojal jinak), výbornou atmosféru (vynikající kamera a výběr hudby) přes velmi dobré vedení herců (a jejich výborné výkony i ve vedlejších rolích) po celkové pojetí. Na postavě Jamie Lee Curtis se mi nejvíce líbila její výtečně sehraná paranoia, která velmi úzce kontrastovala s její touhou po zdárném ukončení a završení jejího příběhu. Uvítal jsem výborné efekty (hodně gore, naprostá většina vražd přímo v záběru). Má očekávání byla velmi vysoko překonána.


Po čem muži touží, 19. 9. 2018, 5*

Po čem muži touží
Po čem muži touží

(viděno v kině)

Výtečná česká komedie! Pro mě jednoznačně nejlepší komedie druhého půlroku! Zajímavá úvodní zápletka, výborné obsazení (na film jsem se rozhodl zajít zejména kvůli mé oblíbenkyni Táně Pauhofové), naprosto špičkový herecký výkon Anny Polívkové, ale dobře napsané a zahrané i vedlejší postavy. Po zhlédnutí traileru jsem se trochu obával, že to bude velká vykrádačka Po čem ženy touží s Mel Gibsonem, ale nápad a jeho následné rozvíjení mi přišel ještě o třídu lepší. V kině jsem někdy společně s divačkami za mnou doslova řval smíchy. Klidně bych šel s hodnocením ještě výše, pokud by to bylo možné. Vskutku nemám vůbec co vytknout, takhle jsem se při filmu už dlouho nenasmál. Bravo, pane Havlíku!


McLeodovy dcery, 6. 9. 2012, 5*

McLeodovy dcery (2001 - 2009)
McLeodovy dcery (2001 - 2009)

McLeodovy dcery mě zaujaly už tím, že se jedná o australský seriál. Australské seriály a filmy se u nás moc nevysílají. Proto jsem byl rád, že jsem měl možnost, jak se seznámit s australskými herci. Velmi se mi líbilo, že se seriál odehrává na farmě. A to na farmě, kde celé generace vládli muži, ale teď se role obrátily. Díky tomu jsou osudy hrdinů velmi zajímavé. Pro běžného člověka, který není farmář nebo který nežije na venkově, mohou být některé běžné farmářské práce neznámé. Velmi pěkně jsou zachyceny krásy australské přírody. Postavy jsou výborně napsány a stejně tak i zahrány. Velmi se mi líbí hudba, která je většinou v podání Rebeccy Lavelle. Nechybí ani vtipné momenty a hlášky. Je to můj nejoblíbenější seriál mimo žánr krimi.


Mamma Mia!, 6. 9. 2012, 5*

Mamma Mia! (2008)
Mamma Mia! (2008)

Hned poté, co jsem se dozvěděl o tomto filmu, jsem věděl, že rozhodně nebudu zklamán. Po pár zhlédnutých minutách se mi to potvrdilo. Vtipnost je dána už samotnou zápletkou, která je známa hned na začátku. A už tady se člověk může dovtípit toho, jak to asi skončí. I když některé části konce jsou dost překvapivé. Herecké i pěvecké obsazení je vynikající, stejně tak režijní podání Payllidy Lloydové. Pozornost si jistě zaslouží ústřední pětice. Jasně ji dominuje Amanda Seyfried ihned po písni Honey, honey. Pozadu ale nezůstávají ani Meryl Streepová a tři potenciální otcové. Donnu vtipně doplňují její staré kamarádky. Celkem vedlejší roli má Sophiin snoubenec, kterého ztvárnil Dominic Cooper. Herecky ani pěvecky neměl mnoho příležitostí, jak se prosadit. Příběh je zajímavý tím, že je z většiny tvořen pěveckými hity, na které přijde řada při různých příležitostech. Je jasné, že Mamma mia! musela přijít poté, co se Donna dozvěděla o přítomnosti jejích hříšných milenců z mládí. Stejně jako Dancing queen nebo Money, money, money. Muzikál nabízí mnoho vtipných momentů, záběrů a hlášek. Milovníci skupiny ABBA mu nemohou nic vytknout (snad jen vypuštění písně Name of the game). Všechny případné vady ale spolehlivě převáží kostýmy, scéna a především zpěv v podání samotných herců.


Námořní vyšetřovací služba, 6. 9. 2012, 5*

 

NCIS - promo
NCIS - 17. řada

Seriál navazuje na kdysi úspěšný seriál JAG, o který ale později přestal být zájem. Tvůrci a herci jej popisují jako seriál s komediálními prvky, sehranými hereckými výkony a dobrým dějem. Všechno z toho bezesporu platí. Hlavní postavy jsou skvěle napsány a fungují jako ucelený tým. Z postav jasně vyniká Gibbs se svým pracovním přístupem, obcházením nařízení a zákazů nebo svými pravidly. Tony zase vyniká svým vtipem a mimo jiné tím, že je vždy nad věcí. Tvůrci si ale dali záležet i na vedlejších postavách. Děj je zajímavý už tím, že se týká námořnictva, a tak není nouze o zajímavé případy. V každém díle se najde něco vtipného, zejména hlášky. Někdy je jich i více. Kromě hlášek jsou velmi vtipné i nějaké scény. Je to můj nejoblíbenější krimiseriál. Stále se těší velkému zájmu diváků, o čemž svědčí již jubilejní 10. řada, která bude vysílána na stanici CBS od září 2012. V průběhu vysílání, když se 10. řada dostala do 2. půlky, stanice CBS oznámila, že se bude natáčet 11. řada. ... Ke konci 13. řady v sezóně 2015/2016 byla NCIS prodloužena rovnou o 2 nové řady, ve kterých se objeví 3 nové postavy jako náhrada za Tonyho, protože Michael se rozhodl seriál opustit (má ale hlavní roli v připravovaném seriálu Bull, který je rovněž od CBS). - více viz mé webovky NCIS-cze.cz.)


NCIS: Los Angeles, 6. 9. 2012, 2*

NCIS: Los Angeles
NCIS: Los Angeles

Jedná se o spin-off seriál, který navazuje na 6. řadu NCIS. Dobrým nápadem bylo vidět NCIS také na jiném místě působení. Ale NCIS: Los Angeles již není tak úspěšný. Chybí mi zde hlavně laborka a pitevna a kromě toho zde také není zdaleka tolik vtipných scén a hlášek. A nebo se jedná o vtipy, které mě nijak neosloví. Potěšilo mě ale, že se v několika dílech objevuje ředitel NCIS Leon Vance a asi ve dvou dílech Abby Sciutová, forenzní analytička z NCIS. Teoreticky se zde mohl objevit i Gibbs, protože se během operací v Srbsku a Rusku spřátelil s agentem G. Callenem. Postava Callena je zajímavá tím, že se stal sirotkem, který prošel asi 37 dětskými domovy nebo náhradními domy pěstounských rodičů. A také tím, že o jeho dětství není mnoho známo a ani on sám neví, jaké je jeho křestní jméno. Dobře vytvořená je postava Hetty, která ač je velmi malá, ostatní převyšuje bystrostí a je vždy nad věcí. Původní záměr byl dobrý, ale ve výsledku se jedná jen o další průměrný seriál, který si dle mého názoru mnoho diváků nejspíš nezíská. Svědčí o tom i více než o 20% nižší zdejší hodnocení než u NCIS. A navíc vytvářet další spin-off, který se jmenuje NCIS: Red, mi přijde celkem zbytečné. Původní NCIS je i podle stanice CBS velkým tahounem a podle mě stačí, protože laťka byla nastavena velmi vysoko a bude se jen obtížně překonávat nebo vyrovnávat. ... Pilotní díl NCIS: Red byl diváky odmítnut. Jsem zvědavý, jak dopadne nový spin-off NCIS: New Orleans.


Harry Potter a Princ dvojí krve, 6. 9. 2012, 5*

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)
Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

SPOILER! Stejně jako každý novější díl i šestý je zase o něco temnější. Rowlingová skutečně počítala s tím, že její čtenáři budou stárnout společně s hrdiny. Proto mohou být další díly o něco děsivější. Nejlepší scénou je bezpochyby „lekačka“ u jezera v jeskyni. Nejhorší věcí je ale název. Podle něho bych předpokládal, že se příběh bude točit kolem prince dvojí krve. Ale co se o něm dozvídáme? Pouze to, že to byl bývalý student Bradavic, který vynikal v lektvarech. Kromě toho vymyslel také několik nových kouzel. A v předposlední scéně se dozvídáme, že je to Severus. A to nejspíše jen proto, že na něj Harry neúspěšně použil jeho vlastní kletbu Sectumsempra. Téměř všudypřítomné zlo dobře doplňuje romantika, které je zde více než v předchozích filmech. Jako tradičně se film v něčem odlišuje od knihy, ale výrazné rozdíly tady nejsou. Herecké výkony jsou jako vždy vynikající stejně jako režie  Davida Yatese. Kromě hlavních hrdinů si pozornost zaslouží Belatrix Lestrangeová v podání Heleny Bonham Carter a Alan Rickman jako Severus Snape. Vtipná a zábavná je i postava Horacia Křiklana, kterého ztvárnil  Jim Broadbent.